Testat: C-vitamin serum från Balance Me


Meny
Webbshop
Webbshop Start
Smink
Ansiktsvård
Hudvård
Hårvård
Presenter och paket
Övrigt
Bloggar
Hej och välkomna till vår recensionspanel på Naturligt Snygg – Green Beauty Squad!
Här samlar vi alla våra testare av naturlig och ekologisk hudvård under en och samma blogg! I bloggen kommer du att få läsa recensioner och tester av olika produkter, men även lite annat smått och gott från våra testare och bloggare.
Hoppas ni kommer att titta in här!
Green Beauty Squad består av:
Beatrice Gunnarsson 25 +
Content Creator som länge brunnit för ett hållbart levnadssätt. Jag har under många år jobbat på Medvetna.se, en ekologisk och giftfri webbutik som fokuserar på hushållsprodukter för medvetna konsumenter.
Har känslig hud som ofta är torr samt lätt rosacea. För mig är det viktigt att välja hållbara och naturliga alternativ som är skonsamma mot både hud och miljö. De produkter jag väljer ska vara Cruelty Free. Sminkar mig ofta men lite – gillar den naturliga looken och tycker att fina ögonbryn räcker långt!
”Återfuktande ansiktskräm och ett lugnande serum är alltid en bra idé!”
Läs alla Beatrice recensioner >>>
Katarina Berglund, 50 +
Träningsälskande hudterapeut, Dr Hauschka-terapeut och intuitiv coach. Tycker extra mycket om cirkelfys, fuchsiafärgade läppstift och ansiktsvatten i sprayform.
”Kan inte leva utan återfuktande och uppstramande hudvårdsprodukter, men den stora favoriten är Dr Hauschkas ampuller, Renewing Night Conditioner som ger alla en fantastisk hud”.
Läs alla Katarinas recensioner >>>
Moa Eriksson 30+
Nyexaminerad modevetare med ett genuint intresse för mode och skönhet. Har normal hudtyp, men en hårbotten som ofta är torr och drabbas av eksem. Försöker använda naturliga alternativ till skönhet och främst till min känsliga hårbotten som lätt blir irriterad.
“Jag fullkomligt älskar produkter som ger huden glow och lyster!”
Sara Alström, 40+
Jobbar med lager och kundservice på Naturligt Snygg och har frilansat större delen av mitt liv inom film/teater/tv. När jag fick min fantastiska dotter lade jag om mitt liv och har efter det intresserat mig för och arbetat med ekologisk hudvård.
Har i perioder och speciellt av stress haft hormonell acne och prövat en hel del produkter för att komma till bukt med det. Jag fick av en vän rekommenderat till mig Rosehip Seed Oil från varumärket Neal’s Yard Remedies. Efter tre veckors användande avstannade min dåvarande inflammation och har sedan 2014 inte kommit tillbaka. Jag bytte därefter ut alla mina hudvårdsprodukter till ekologiska och har därför en förkärlek till oljor, både som rengöring och återfuktning.
Läs alla Saras recensioner >>>
Mikaela B 30 +
Jobbar extra på lagret och är utbildad hudterapeut, frisör och makeupartist. Har en kombinerad hudtyp och vill gärna se resultat av sin hudvård. Älskar c-vitamin och är besatt av ansiktsmasker. ”Hudvård är som terapi för mig!”
Läs alla Mikaelas recensioner >>>
Martina G 30 +
Arbetar på Naturligt snygg med lager /kundservice och har använt ekologisk hudvård så länge jag kan minnas tack vare en mamma som har fört över ett stort intresse för naturlig skönhet.
Har ett tjockt, ganska rakt och normalt hår och en hudtyp som är väldigt torr och blir lite extra känslig när vädret slår om.
”Är besatt av: multiprodukter, snygga förpackningar och produkter som doftar fantastiskt”
Tillagda varor i kundvagnen